طراحی و ساخت ساعت نجومی هوشمند با سطح قابلیت اطمینان بالا و بررسی منافع اقتصادی آن
نویسندگان:
اسماء کریمی نوبندگانی - محمد امین بینا - مرتضی علی پور
چکیده مقاله:

توجه به حساسیت سیستم روشنایی و تاثیر اجتماعی و روانی عملکرد آن در جامعه مورد  توجه خاص قرار گرفته است.جلوگیری از اصراف درمصرف انرژی در روشنایی معابرعمومی بوده که می توان به عنوان یک پارامتر به عملکرد نامناسب کنترل های قطع و وصل سیستم روشنایی (فتوسل ها) و بهره برداری نامناسب از آنها باشد.

محصولی که ارائه شده است به نحوی طراحی و ساخته شده است که هیچ گونه پارامتر تنظیمی توسط کاربر برای کنترل روشنایی معابر صورت نمی گیرد و خود دستگاه در زمان روشن شدن تمامی پارامترهای تنظیمی خود به صورت اتوماتیک انجام می دهد.

این دستگاه توسط ماژول GPS  اطلاعات منطقه را که شامل مختصات طول و عرض جغرافیایی و تاریخ و ساعت می باشد را خوانده و به میکروکنترولر ارسال می کندمیکروکنترولر اطلاعات ورودی را پردازش و تاریخ و ساعت را به وقت محلی محاسبه و توسط سنسور  نوری میزان شدت نور را محاسبه و در نمایشگر ICD  نمایش می دهد و نتیجه برنامه ریزی شده را به خروجی که یک عدد رله می باشد انتقال می دهد .و بسته به نوع برنامه ریزی، وقت محلی و  شدت روشنایی برای فرمان به رله خروجی دخالت می دهد که این برنامه ریزی به صورت OR  انجام شده است . به این صورت که اولویت فرمان  بر اساس شدت نور می باشد ولی اگر بر اساس مختصا ت جغرافیایی به زمان مورد نظر قبل از فرمان توسط سنسور روشنائی جهت  فرمان رسیده باشد بعد از مدت زمان کوتاهی کمتر از 10 دقیقه منتظر می ماند که به شدت نور مورد نیاز جهت فرمان برسد و بعد فرمان دهد.

دستگاه ساخته شده قابلیت نصب در تمامی مناطق از کشور را در راستای کاهش خاموشی هایی که در ساعات غیر ضروری با هدف کاهش مصرف را دارد.قابلیت های این دستگاه این است که از آیتم طول و عرض جغرافیایی به صورت هوشمند جهت تشخیص طلوع و غروب خورشید و همچنین درصد روشنایی به صورت اتوماتیک جهت تشخیص ساعات فرمان استفاده می نماید.

و همچنین با بررسی منافع اقتصادی پروژه مذکور میزان بازگشت به سرمایه با ساعت نجومی های فعلی مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد گرفت

دریافت فایل مقاله:
HyperLink HyperLink

نظرات بازدیدکنندگان:

نظر شما:
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی:
نظر:
  *